Akıcı İngilizce Konuşmak Ne Kadar Sürer?

Akıcı İngilizce Konuşmak Ne Kadar Sürer?

Dil öğrenmek büyük bir dağa tırmanmak gibi hissettirebilir. Başladığınızda o kadar da kötü değildir, ancak yükseldikçe arazi daha da zorlaşır. Yorulursunuz, nefes nefese kalırsınız ve devam etmeye değip değmeyeceğini bilemezsiniz. İşler iyi gitmiyor ve cesaretiniz kırılıyor.

Bu durumda, yapacağınız iş ve gitmeniz gereken yön hakkında daha gerçekçi bir fikre sahip olmak size gerçekten yardımcı olabilir. Bu şekilde kendinizi önünüzdeki yola hazırlayabilir ve enerjinizi yeniden kazanabilirsiniz. Ve size iyi haberlerimiz var: Bu makaleyi okuyorsanız, neredeyse varmak üzeresiniz!
Bu yazıda, çoğu insanın İngilizce öğrenmesinin ne kadar sürdüğünden bahsedeceğiz.

Peki gerçekten ne kadar sürecek?

Bu kime sorduğunuza bağlı.
English UK’e göre, İngilizce akıcılığının her seviyesi için genellikle 120 saat gerekir. Ancak Cambridge ESOL’e sorarsanız, seviye başına 200 saate yakın sürer.

Cambridge Çalışmalarına Göre

Cambridge’in web sitesinde, bir kişinin CEFR’nin ilk seviyesi olan A1 seviyesinden C2 seviyesine geçmesi için gereken tahmini saat sayısını veren bir bölüm var. Bu sayı 1200 saattir.
Ayrıca, bir kişinin bir seviyeden diğerine geçmesinin yaklaşık kaç saat sürdüğünü de ayrıntılarıyla açıklıyorlar. Ve cevap yaklaşık 200 saat.

Burada biraz hesap yapalım. Eğer günde günde 2 saat çalışırsanız, Yaklaşık 3 ayda bir sonraki seviyeye geçebilirsiniz. Ve bunun hesabını yaparsan, aynı egzersizi bir yıl boyunca yaparsan, A1’den C’ye sorunsuz gidebilirsin.Ancak bu hedefe ulaşmanın temel şartlarından biri azimdir.

Saatler değişebilir ancak Profesyonellerin hemfikir olduğu bir konu, İngilizcenin sizin için ne kadar zor olacağını etkileyen bazı faktörler olduğudur.

– Motivasyon: İngilizce öğrenme sürecinde en önemli faktörlerden biri motivasyondur. Ne kadar motive olursanız, öğrenme süreciniz o kadar hızlı olur.

– Başlangıç seviyesi: İngilizceyi hiç bilmeyen biri ile kısmen yetenekli bir kişi arasında öğrenme hızı farklı olacaktır. Başlangıç seviyeniz ne kadar yüksekse, ilerlemek o kadar hızlı olabilir.

– Öğrenme yöntemleri: Birçok kurs size dilin kullanımından çok İngilizce gramerini öğretmeye odaklanır. Bu nedenle, yönteminizin İngilizce konuşma ve cümleleri anlama üzerine odaklanması önerilir.

– Pratik: Dil öğrenme sürecinde pratik yapmak çok önemlidir. Ne kadar sık ve etkili bir şekilde pratik yaparsanız, o kadar hızlı ilerlersiniz.

– Çevre: İngilizce konuşulan bir ortamda bulunmak, öğrenme sürecini hızlandırabilir. İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamak veya İngilizce konuşan arkadaşlar edinmek öğrenme sürecinizi hızlandırabilir.

– Özgüven: Dil öğrenirken kendine güvenmek önemlidir. Ne kadar kendinize güvenirseniz, konuşma ve iletişim becerilerinizi geliştirmek o kadar kolay olur.

– Zaman ve çaba: Dil öğrenme süreci zaman ve çaba gerektirir. Ne kadar zaman ve çaba harcarsanız, o kadar hızlı ilerlersiniz.

Bu faktörlerin her biri, bir kişinin İngilizce öğrenme hızını etkiler ve kişiden kişiye değişir.

 

 

 
Oxford 3000 Kelime Listesi
Sepetim
Kategoriler
Merhaba
konuşabileceğim yetkili var mı?