Dizi ve Filmleri Neden Anlamıyoruz?

1- SENARYO

Dizi ve filmlerde geçen replikler ezbere dayalı olduğu için günlük konuşmaya göre biraz daha hızlıdır. Çok fazla yabancı dizi ve film izlemediyseniz başlarda zorlanmanız gayet doğaldır.

2- KELİME EKSİKLİĞİ

Eğer yeteri kadar kelime bilmiyorsanız, çoğu konuşmayı anlamazsınız. Bu yüzden kelime ezberine son derece önem verilmesi gerekiyor. Özellikle Oxford eğitmenlerinin hazırladığı mutlaka bilinmesi gereken 3000 kelimeyi ezberlemenizde fayda var.

3-GENEL İNGİLİZCE

İngilizce film ve dizileri anlamak ilk hedefiniz olmasın. Filmleri anlamadan önce birinci aşamayı yani genel İngilizce eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamış olmanız gerekiyor.

4-DİNLEMEK

İngilizce öğrenmek için ana dil düzeyinde bir duyma algısına ihtiyaç vardır. Bunu sadece kurslara giderek ve tabiri caizse armut piş ağzıma düş diyerek öğrenemezsiniz. Çünkü klasik kurslarda dinleme ve konuşma maalesef yeterince desteklenemiyor.

5-DOĞAL İNGİLİZCE

Konuşulanı anlamamamızın bir kaç sebebi var ve bunlar telaffuz, connected speach, kültürel espiriler, informal speaking, slang (sokak ağzı), phrasal verbs, collocations, deyimler gibi kısımlara ayrılıyor.

6-TELAFFUZ

Konuşulanı anlamama sebeplerimiziden biri telaffuz olabilir. Belki bir kelimeyi öğrenmişizdir fakat telaffuzunu tam olarak bilmediğimiz için duyduğumuz zaman bunu anlamıyoruzdur. Bunu yenmenin en etkili yolu çok dinlemekten geçer.

7- CONNECTED SPEACH

Connected speach, anadili İngilizce olan insanların çok sık yaptığı bir şey. Söylenen cümleleri daha akıcı olması için birleştiriyorlar(Bu her dilde var). Bir kaç örneğe bakalım,

Kimse “Nasıl gidiyor?” anlamına gelen “How is it going?” cümlesini tane tane söylemez.Genelde “Howzitgoin” tarzında bir şey duyarsın.

Yada “What are you going to do” cümlesi.Bunu okurken anlamak kolay fakat anadili İngilizce olan kişiler “Whattaya gonna do” şekilinde söylerler ve bunu anlamayabiliriz.

Bir başka örnek “It’s what you did” cümlesi.Bunu “ts watchyudid (waçyudid)” şeklinde duymak mümkün.

8-KÜLTÜREL ESPRİLER

Bir başka duyduğunu anlamama sebebi ise kültürel espirilerdir. Kültürel espirileri anlamayabilirsin. Bu çok normal. Bazen ne kadar uğraşırsan uğraş bir yabancıya bizim kültürümüzden dolayı komik olan bir şeyi anlatamazsın. Bu tür bir şey ile karşılaşırsan çok da önemseme.

9- SLANG (SOKAK AĞZI)

Bir diğer anlamama nedeni SLANG’lerdir. Mesela naber derken “Whats up” denmesi veya “Kanka” gibi bir anlama gelen “Dude, Bro, Mate” kelimeleri. Bunları ya biliyorsunuzdur yada bilmiyorsunuzdur.

Ayrıca “Slang” kelimeler tehlikeli kelimelerdir. Bazen bir slang belli şartlar altında küfür gibi algılanabilir veya ortama hiç uygun olmayabilir. O yüzden ne anlama geldiğinden ve hangi durumlarda kullanıldığından emin ol

10- INFORMAL SPEAKING

İnformal speaking, resmi olmayan konuşma anlamına geliyor. Hani biz Türkçe konuşurken “IIII”, “şey”, “heh” ve benzeri sözler söyleriz ya. Bunu benzeriyle İngilizce’de karşılaşmak mümkün. Bunlara “Filler words” deniyor. Bazıları şunlar: Like, umm, you know, uhh, er

Özellikle “like” ve “you know” çok kullanılır.”

Mesela “And I was, like, getting a coffee at, you know, starbucks.”

Kitaplarda bu tarz bir cümle göremezsiniz. genelde temiz hali olan “And I was getting a coffee at Starbucks” şeklinde görürsün.

Bu da anlamama sebeplerinden biri olabilir ve çok normal. Çalışırken bunlara da dikkat etmelisin.

SLANG
IDIOMS
PHRASAL VERBS
COLLOCATIONS
PROVERB
ENGLISH PHRASES

 

Öncelikle yukarıdaki bahsettiğimiz konular ne yazık ki okullarda, üniversite hazırlık sınıflarında ve ingilizce dil kurslarında üzerinde pek durulmuyor.

Bu ifadeleri deneyimleyerek yurtdışında öğrenmekte güncel kur ile çok pahalıya geliyor.

Sadece gramer’e dayalı bir eğitim alırsanız doğal İngilizceyi anlamayacaksınız. Dolayısıyla dizi ve film izlediğinizde çoğu şeyi kaçıracak ve motivasyonunuz düşecektir.

Eğer sizde konuşma ve dinleme (listening) problemi yaşıyorsanız, dizi ve filmleri anlayamıyorsanız, sizler için hazırladığımız paketlere göz atabilirsiniz. Üstelik tüm setler şu an %66 indirimli. Sınırlı sayıda olan bu fırsatı kaçırmayınız

 

 

 

 

 

Oxford 3000 Kelime Listesi
İngilizce Yazılarının Doğruluğunu Kontrol Edebileceksin.
Sepetim
Kategoriler
Merhaba
konuşabileceğim yetkili var mı?