İngilizce Yazılarının Doğruluğunu Kontrol Edebileceksin.

Günümüzde İngilizce bilmek artık bir lüks olmaktan çıkıp, gereksinim hâline geldi. Okullarda öğrencilere İngilizce içerikli ödevler veriliyor, iş dünyasında ise İngilizce sunumlar hazırlanıyor. Gittikçe artan bir şekilde her birey, İngilizce metinler yazmak zorunda kalıyor.

Yazı yazarken dil bilgisi  kurallarına uymak her zaman kolay olmayabiliyor. Durum dünya çapında da böyle olduğu için, Grammarly, isimli şirket kendi ismini verdiği interaktif bir yazım kılavuzu geliştirdi.

Peki Tam Olarak Nedir Bu Grammarly?  

Grammarly öğrenci ve akademisyenlerin dil bilgisi, noktalama işaretleri, cümle yapısı ve kelime kullanımı gibi İngilizce dilinde yazım yeteneklerinin geliştirilmesine yardımcı olan bir öğrenme uygulamasıdır. Ayrıca cümle kurarken yaptığınız hataların altını çizerek size doğrusunu gösteriyor. Böylelikle yazım becerilerinizi inanılmaz şekilde geliştirebilirsiniz.

 

Grammarly Ücretli Mi?

Uygulama, farklı ödeme planlarına göre farklı işlevler sağlıyor. Ücretsiz planda düzelttiği şeyler sadece gramer, yazım ve noktalama hataları. Bunun yanında bir de yazıdaki gereksiz olabilecek kelime veya kelime gruplarını saptayıp, yazınızın nasıl bir tonu olduğunu, yani yazının genel görünüşünü algılıyor. Mesela, yazı resmi bir dille mi samimi bir dille mi yazıldı, iyimser veya kötümser mi gibi ipuçları sağlıyor.

Premium ödeme planında ise bireysel kullanım sağlayabiliyorsunuz ve aylık 12 dolar gibi bir ücret karşılığında Grammarly sizin için daha fazlasını yapıyor. Ücretsiz kullanımdaki özelliklerin yanı sıra cümlenizin tamamını kontrol edip anlam hatalarını düzeltiyor. Eğer çok sık aynı kelimeyi tekrarlamışsanız alternatif kelime önerisinde bulunuyor ve metinde alıntı yapılabilecek yerleri belirleyip uygun alıntılar sağlıyor.

Grammarly Nasıl Kullanılır?

Birçok tarayıcı için eklenti özelliği bulunmakta. Uygulamanın kendi sitesi üzerinden kolayca eklentilere sahip olabilirsiniz. Spesifik olarak Google Chrome tarayıcısına bakacak olursak, Google Chrome’un tüm eklentileri bir araya topladığı, “chrome web store” isimli, kendine ait bir mağazası var. Uygulamanın Chrome eklentisi de bu mağaza üzerinden indirilip, Chrome’a eklenebiliyor.

Google Dokümanlar ile Grammarly kullanmak

Eğer Google Dokümanlar üzerinde İngilizce yazılar yazıyorsanız, Grammarly ile yazım hatalarını düzeltmeniz daha kolay. Uygulama esasen bir Google Chrome eklentisi olduğu için, Google Dokümanlar ile de uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Grammarly’i Dokümanlar üzerinde etkinleştirmek için, bir doküman açarak sağ üstte bulunan Grammarly eklenti simgesine tıklamanız gerekiyor. Sonrasında açılan sayfada “Turn it on” tuşuna basınca, uygulama arka planda çalışmaya başlıyor

Siz yazı yazdıkça sürekli olarak kontrol işlemi gerçekleşiyor. Grammarly’nin yanlış olduğunu düşündüğü kelimelerin altı kırmızıyla çiziliyor. Dilerseniz bu kelimelerin üzerine giderek önerilen kelimeyi görebiliyor, metninize uygulayabiliyorsunuz. Eğer yanlış bir öneri varsa açılan pencerede “ignore” tuşuna basarak kaldırabiliyorsunuz.
Dizi ve Filmleri Neden Anlamıyoruz?
Sepetim
Kategoriler
Merhaba
konuşabileceğim yetkili var mı?